Haber

AK Parti’li Karahocagil: “Okullaşma oranındaki en büyük atılım zorunlu kademeli eğitimle yapıldı”

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, okullaşma oranındaki en büyük atılımın 12 yıllık zorunlu kademeli eğitimle yapıldığını söyledi.

Karahocagil, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Amasya Ziraat Meslek Lisesi’nde yetiştirilen mantarın Amasya halkından büyük not aldığını ve takdir edildiğini vurgulayarak, okulun diğer okullara rol model olacağını vurguladı.

2000’li yıllarda 300 bin olan derslik sayısının 857 bine ulaştığını kaydeden Karahocagil, ilkokul, ortaokul ve liselerde okullaşma oranlarının arttığına dikkat çekti.

Karahocagil, “Okullaşma oranındaki en büyük atılım, 12 yıllık zorunlu kademeli eğitim yerine 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine 5 yaşında okullaşma oranı ve 4+4+4 düzenlemesi ile yapıldı. AK Parti öncesi yüzde 44 olan lise eğitimine katılım oranı zorunlu kademeli eğitim sistemidir. yüzde 95’e yükselmiştir.

Karahocagil, CHP’li bir milletvekilinin “Okuldaki kayıtsız öğrenci sayısı 1 milyon 495 bin, liseli çocuklar okumaz, çalışmaz” açıklamasının doğru olmadığını belirten Karahocagil, “Kayıtsız öğrenci sayısı çok. Eğitim sisteminde kayıtlı olan milletvekilimizin ifade ettiği gibi 1 milyon 495 bin değil, güncel verilere göre “Buna göre 280 bin. 240 bini ise lise çağında.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu